BLOG
Ewolucja gier na przykładzie autora Martina Wallace'a

    Historia gier planszowych sięga czasów starożytnych. Do dzisiaj za najstarszą grę uważa się pochodzącą z 2600 r. p.n.e. 'Królewską grę z Ur'. Na całym świecie w czasach starożytnych grano m.in. w kości, mankalę, go, czy senet. Wraz z biegiem czasu wymyślano nowe gry, a na świecie pojawiły się takie cuda jak warcaby, szachy, mahjong, a także wiele odmian gier kościanych i karcianych. 

Jak widzicie gry planszowe cały czas się rozwijają i śmiało można powiedzieć, że w tej chwili ilość gier jaka pojawia się na rynku jest przytłaczająca.

Przyjmijmy, że datą początkową pojawienia się i rozwoju nowoczesnych gier planszowych jest rok 1979 kiedy to pierwszy raz w historii została przyznana nagroda Spiel des Jahres, a laureatem konkursu została gra Hare and Tortoise wydawnictwa Ravensburger.

Spiel des Jahres są to swoiste planszówkowe Oskary, a sama nominacja do konkursu sprawia, że sprzedaż danego tytułu rośnie wykładniczo. 

Wystarczy powiedzieć, że na przestrzeni lat lauretami konkursu były gry, które wszyscy znamy i kochamy takie jak: Osadnicy z Catanu, Carcassonne, Wsiąść do pociągu, Dixit, czy Azul. Każda z nich jest hitem sprzedaży.

Gry na przestrzeni lat mocno ewoluowały - w połowie lat 90. można było zauważyć pierwszy główny podział, który jest widoczny także dzisiaj na dwa główne gatunki gier - euro i ameri. Teraz autorzy chcąc stworzyć jeszcze lepsze tytuły oraz dotrzeć do jak największego grona odbiorców kreują gry hybrydowe, które zawierają w sobie główne cechy obu gatunków gier.

 

Koniec 2020 roku

Rok 2020 zbliża się ku końcowi. Zbliża się także czas na podsumowania...

 

Nie ulega wątpliwości, że ten rok był jedyny w swoim rodzaju. Światowa pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła życie w większości krajów świata. 

Zmieniło się bardzo wiele : pozamykane lokale, praca zdalna, upadki wielu przedsiębiorstw, izolacja, problemy w przemieszczaniu się, brak alternatywy spędzenia wolnego czasu poza domem. 

To wszystko sprawiło, że więcej czasu niż zwykle spędzaliśmy pozamykani w mieszkaniach ograniczeni jedynie do takich atrakcji jak czytanie książek, oglądanie telewizji, , czy gapienie się w ekran telefonów, tabletów i monitorów. Przyzwyczajeni do korzystania z rozmaitych rozrywek nagle zreflektowaliśmy się, że potrzebujemy czegoś innego. Na wielu stołach wtedy pojawiły się gry planszowe. Cześć po prostu wyjęła zakurzone pudełka z szafek, a część zaraziła się tą wspaniałą pasją w tym roku....

PHALANX

BRASS : LANCASHIRE BRASS : LANCASHIRE
Producent: PHALANX
Cena: 204,98 zł
szt.
zobacz więcej
CYNOWY SZLAK CYNOWY SZLAK
Producent: PHALANX
Cena: 209,00 zł
szt.
zobacz więcej
GOBBIT ANGRY BIRDS GOBBIT ANGRY BIRDS
Producent: PHALANX
Cena: 19,99 zł
szt.
zobacz więcej
ROCKETMEN ROCKETMEN
Producent: PHALANX
Cena: 129,99 zł
szt.
zobacz więcej
ROCKETMEN - NEOPRENOWA MATA DO GRY ROCKETMEN - NEOPRENOWA MATA DO GRY
Producent: PHALANX
Cena: 112,99 zł
szt.
zobacz więcej
ROCKETMEN - ZESTAW FIGUREK ROCKETMEN - ZESTAW FIGUREK
Producent: PHALANX
Cena: 112,99 zł
szt.
zobacz więcej
MY LITTLE SCYTHE MY LITTLE SCYTHE
Producent: PHALANX
Cena: 174,98 zł
szt.
zobacz więcej
RED RISING RED RISING
Producent: PHALANX
Cena: 109,99 zł
szt.
zobacz więcej
SCYTHE FENRIS POWSTAJE SCYTHE FENRIS POWSTAJE
Producent: PHALANX
Cena: 204,98 zł
szt.
zobacz więcej
VITICULTURE GOŚCIE Z DOLINY RENU VITICULTURE GOŚCIE Z DOLINY RENU
Producent: PHALANX
Cena: 54,98 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium