Koniec 2020 roku
Koniec 2020 roku

Rok 2020 zbliża się ku końcowi. Zbliża się także czas na podsumowania...

 

    Nie ulega wątpliwości, że ten rok był jedyny w swoim rodzaju. Światowa pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła życie w większości krajów świata. Zmieniło się bardzo wiele : pozamykane lokale, praca zdalna, upadki wielu przedsiębiorstw, izolacja, ograniczenia w przemieszczaniu się, brak alternatywy spędzenia wolnego czasu poza domem. 

    To wszystko sprawiło, że więcej czasu niż zwykle spędzaliśmy pozamykani w mieszkaniach ograniczeni jedynie do takich atrakcji jak czytanie książek, oglądanie telewizji, , czy gapienie się w ekran telefonów, tabletów i monitorów. Przyzwyczajeni do korzystania z rozmaitych rozrywek nagle zreflektowaliśmy się, że potrzebujemy czegoś innego. Na wielu stołach wtedy pojawiły się gry planszowe. Cześć po prostu wyjęła zakurzone pudełka z szafek, a część zaraziła się tą wspaniałą pasją w tym roku...

     Gry planszowe wracają do łask - coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że zamknięcie w wirtualnej rzeczywistości i wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany monitorów, czy telefonów nie może przynieść wiele dobrego. Jakie są zalety grania w planszówki ?  Planszówki uczą, planszówki rozwijają, planszówki trenują umysł, planszówki podpowiadają nam jak kombinować, żeby rozwiązać problemy. Poza tym planszówki sprawiają, że gdy spotykamy się w mniejszym lub większym gronie osób jeszcze radośniej mija nam czas. Rynek w 2020 roku wzrósł o ponad 40 % względem roku ubiegłego. Przypadek ? Nie sądzę.

     Wiele wydawnictw w tym roku wypuściło prawdziwe arcydzieła, wielu gier brakuje w wydawnictwach, hurtowniach i sklepach. Chciałbym natomiast wspomnieć o kilku pozycjach, które wg. naszego zespołu zasługują na szczególne uznanie. Będą to gry nie tylko wydane w tym roku, ale też takie, które najczęściej gościły na naszym stole. Nie będzie żadnego rankingu, żadnych topek, żadnych podiów. Po prostu wskażę gry, które wg. nas zasługują, aby zostać wyróżnione wraz z krótką recenzją.

 

TERRAFORMACJA MARSA

Terraformacja Marsa    

     Terraformacja Marsa to gra, która nieprzerwanie od kilku lat pojawia się we wszystkich zestawieniach najlepszych gier wszechczasów. Wysoka ocena na BoardGameGeek.com tylko potwierdza zachwyty recenzentów. Ponadto w każdym sklepie pozycja ta z miejsca staje się bestsellerem jeżeli tylko jest dostępna na magazynie :) Do gry pojawiło się także wiele dodatków, które bardzo urozmaicają rozgrywkę, a zabawa nie ma końca. Tą grą nie da rady się znudzić, nie można się nią zmęczyć, a po każdej rozgrywce w głowie jest tylko jedna myśl : JA CHCĘ JESZCZE RAZ.

   W grze wcielamy się w przedstawicieli korporacji ziemskich, którzy pragną stworzyć nowe miejsce do życia dla rasy ludzkiej. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ, żeby osiągnąć zamierzony cel na tytułowym Marsie musimy podnieść poziom tlenu, zwiększyć temperaturę i sprawić, żeby pojawiła się odpowiednia liczba oceanów.

   Zasady gry są raczej proste, przygotowanie gry krótkie i zwięzłe, a rozgrywka pomimo pozornej prostoty wymaga od graczy przemyślenia swoich ruchów oraz nakreślenia ogólnej strategii. Każda rozgrywka jest inna od poprzedniej. Zdecydowanie polecamy !

 

OSADNICY : KRÓLESTWA PÓŁNOCY

 

     Osadnicy : Królestwa Północy - to nowa gra polskich autorów Ignacego Trzewiczka i Joanny Kijanki opierająca się na mechanizmie budowania talii i workerplacemencie. Wymaga od graczy strategicznego myślenia i odpowiedniego zarządzania zasobami. 6 idealnie zbalansowanych różnych talii w wersji podstawowej sprawia, że bardzo długo poznajemy dostępne strategie, a co za tym idzie pozycja ta przez bardzo długi czas na pewno się nie znudzi. Dodatki, które obecnie wyszły do gry sprawiają, że mamy dodatkowe kilkanaście godzin rozgrywki. Gra co prawda cały czas trzyma się w topce u innych recenzentów, ale nikt się specjalnie nad nią nie rozpływa. Nasz zespół przesiedział nad nią wiele godzin i jeszcze wiele przed nami :) Zasady są bardzo łatwo przyswajalne dla osób, które kiedykolwiek miały styczność z mechanikami występującymi w tej grze. Rozgrywka niebanalna i nieprzewidywalna. Brak w niej dużej ilości negatywnej interakcji, która tutaj jest wg. nas  zupełnie niepotrzebna. Gorąco polecamy.

 

 EVERDELL

    Gra prosta, gra świetna, gra magiczna. Najlepszym argumentem, żeby ją kupić jest to, że w tej chwili ... nie można jej nigdzie kupić. Mechanizm worker placement w pełnej krasie.

    Na co jeszcze warto zwrócić uwagę ? Gra pieści nasz mózg. Jest to jedna z najpiękniej wykonanych gier planszowych w historii. Piękne opakowanie, piękne elementy, jeszcze piękniejsze ilustracje. Wyjątkowy i kolorowy świat. Gdy ten tytuł jest rozłożony na stole zapominamy o wszystkich kłopotach i przenosimy się do magicznej krainy Everdell, która pochłania nas w całości. Czy ma jakieś wady ? Może i ma. Najlepsze w tej grze jest to, że podczas rozgrywki i po rozgrywce raczej nie myśli się o jej wadach, a kładąc się do snu przed oczyma wyobraźni widzimy planszę i te cudowne ilustracje. 

 

THIS WAR OF MINE

 This War of Mine zebrała w sieci naprawdę dobre recenzje, ale w ostatnim czasie mało kto o niej wspomina. Pewnie dlatego, że pojawiły się inne gry kooperacyjne takie jak SPIRIT ISLAND, NEMESIS, czy ROBINSON CRUSOE.    

This War of Mine  znalazła się w naszym zestawieniu, ponieważ możemy z całą pewnością stwierdzić, że NIE MA drugiej takiej gry na rynku. Jest to wyjątkowa pozycja, która powstała na podstawie hitu polskiego studia 11bit studios. Gra opowiada o wojnie, ale ... okiem cywili. Zarządzamy grupą ludzi, która schroniła się w ruinach jednego z budynków i próbujemy ... przeżyć. Jest to nasz jedyny cel  - cel, który jest bardzo trudno zrealizować. Rozgrywka jest niesamowicie klimatyczna i bardzo prosta. Po otwarciu pudełka i rozłożeniu gry po prostu ... ZACZYNAMY GRAĆ.  Staniemy przed trudnymi wyborami, a każdy z nich będzie miał swoje mniejsze lub większe konsekwencje. Podczas rozgrywki zawsze dostaniecie w kość, pytanie tylko jak bardzo. 

ZDE-CY-DO-WA-NIE POLECAMY !

 

AZUL : LETNI PAWILON

 

Azul to logiczna układanka, która wdarła się na salony dwa lata temu. Później pojawiła się druga część, która okazała się dramatyczna. Siadając do Letniego Pawilonu miałem mieszane uczucia, ale gdy po pewnym czasie spojrzałem na zegarek i zobaczyłem, że minęły już 4 godziny to w mojej głowie pojawiła się myśl: ALE TO DOBRE.

I tak - to jest po prostu świetna gra, która długo po rozgrywce siedzi w głowie. Zasady są proste, rozgrywka jest prosta, a to sprawia, że jest to gra dla całej rodziny. Polecamy na wyjazdy, na spotkania, na imprezy, itp. Generalnie każdy czas jest dobry, aby zagrać w AZUL : LETNI PAWILON.

 

PALEC BOŻY

Zwykła pstrykanka - brzmi banalnie prawda ? Nic bardziej mylnego. Ta gra wydana przez FoxGames jest zwykłą pstrykanką, ale pstrykanką, w której wcielacie się w jedno z wybranych bóstw i próbujecie zebrać jak największą rzeszę wyznawców. Gra dla całej rodziny zapewniająca godziny niepowtarzalnej rozgrywki. W międzyczasie kupa śmiechu. Po prostu musicie spróbować zagrać w Palec Boży. Jestem przekonany, że 99 % kupujących uzna, iż dobrze wydało pieniądze. 

 

 

Taki był nasz rok 2020. Ciężki? Tak! Nieprzewidywalny? Owszem! Nudny? Zdecydowanie nie! Jeżeli ktoś narzeka na brak zajęć, brak rozrywek to zdecydowanie powinien sięgnąć po gry planszowe. Jestem przekonany, że po kilku rozegranych partiach, jednego lub większej ilości tytułów, ten chochlik - może gdzieś głęboko, ale w Was zostanie. 

 

Jaki będzie 2021 rok ? Żywię głęboką nadzieję, że lepszy niż obecny. Na pewno będzie dobry dla branży gier planszowych i innych rozrywek nie wymagających prądu. 

GRAJMY W PLANSZÓWKI !

PROMOCJE
POKEMON TCG BATTLE STYLES - BOOSTER BOX 36 SZT.
POKEMON TCG BATTLE STYLES - BOOSTER BOX 36 SZT.
549,98 zł 465,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium