Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
BLOG
Ewolucja gier na przykładzie autora Martina Wallace'a

    Historia gier planszowych sięga czasów starożytnych. Do dzisiaj za najstarszą grę uważa się pochodzącą z 2600 r. p.n.e. 'Królewską grę z Ur'. Na całym świecie w czasach starożytnych grano m.in. w kości, mankalę, go, czy senet. Wraz z biegiem czasu wymyślano nowe gry, a na świecie pojawiły się takie cuda jak warcaby, szachy, mahjong, a także wiele odmian gier kościanych i karcianych. 

Jak widzicie gry planszowe cały czas się rozwijają i śmiało można powiedzieć, że w tej chwili ilość gier jaka pojawia się na rynku jest przytłaczająca.

Przyjmijmy, że datą początkową pojawienia się i rozwoju nowoczesnych gier planszowych jest rok 1979 kiedy to pierwszy raz w historii została przyznana nagroda Spiel des Jahres, a laureatem konkursu została gra Hare and Tortoise wydawnictwa Ravensburger.

Spiel des Jahres są to swoiste planszówkowe Oskary, a sama nominacja do konkursu sprawia, że sprzedaż danego tytułu rośnie wykładniczo. 

Wystarczy powiedzieć, że na przestrzeni lat lauretami konkursu były gry, które wszyscy znamy i kochamy takie jak: Osadnicy z Catanu, Carcassonne, Wsiąść do pociągu, Dixit, czy Azul. Każda z nich jest hitem sprzedaży.

Gry na przestrzeni lat mocno ewoluowały - w połowie lat 90. można było zauważyć pierwszy główny podział, który jest widoczny także dzisiaj na dwa główne gatunki gier - euro i ameri. Teraz autorzy chcąc stworzyć jeszcze lepsze tytuły oraz dotrzeć do jak największego grona odbiorców kreują gry hybrydowe, które zawierają w sobie główne cechy obu gatunków gier.

 

Koniec 2020 roku

Rok 2020 zbliża się ku końcowi. Zbliża się także czas na podsumowania...

 

Nie ulega wątpliwości, że ten rok był jedyny w swoim rodzaju. Światowa pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła życie w większości krajów świata. 

Zmieniło się bardzo wiele : pozamykane lokale, praca zdalna, upadki wielu przedsiębiorstw, izolacja, problemy w przemieszczaniu się, brak alternatywy spędzenia wolnego czasu poza domem. 

To wszystko sprawiło, że więcej czasu niż zwykle spędzaliśmy pozamykani w mieszkaniach ograniczeni jedynie do takich atrakcji jak czytanie książek, oglądanie telewizji, , czy gapienie się w ekran telefonów, tabletów i monitorów. Przyzwyczajeni do korzystania z rozmaitych rozrywek nagle zreflektowaliśmy się, że potrzebujemy czegoś innego. Na wielu stołach wtedy pojawiły się gry planszowe. Cześć po prostu wyjęła zakurzone pudełka z szafek, a część zaraziła się tą wspaniałą pasją w tym roku....

DLACZEGO WARTO GRAĆ W GRY PLANSZOWE ?

Pomimo ciągłego rozwoju komputerów i gier komputerowych popularność planszówek nie tylko nie maleje, ale i zdecydowanie rośnie.

Ludzie zamknięci w domach przez pandemię koronawirusa szukali alternatywnego zajęcia, żeby tylko odejść już od telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów.

Naturalną opcją rozrywki - i to rozrywki dla całej rodziny - są gry planszowe, karciane, czy figurkowe. Ludzie przekonali się, że gry przede wszystkim bawią i uczą, ale także dbają o zrównoważony rozwój naszych dzieci. Dorośli ćwiczą umysł, rywalizują i urozmaicają sobie czas spędzony w towarzystwie. 

MUZA MUZA
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 59,98 zł
szt.
zobacz więcej
ZAGINIONA WYSPA ARNAK ZAGINIONA WYSPA ARNAK
Producent: REBEL
Cena: 149,98 zł
szt.
zobacz więcej
BONFIRE BONFIRE
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 149,98 zł
szt.
zobacz więcej
BRASS : LANCASHIRE BRASS : LANCASHIRE
Producent: PHALANX
Cena: 224,98 zł
szt.
zobacz więcej
CATAN - GRA PLANSZOWA CATAN - GRA PLANSZOWA
Producent: GALAKTA
Cena: 99,99 zł
szt.
zobacz więcej
MEZO MEZO
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 207,98 zł
szt.
zobacz więcej
NA SKRZYDŁACH NA SKRZYDŁACH
Producent: REBEL
Cena: 135,99 zł
szt.
zobacz więcej
NEUROSHIMA HEX 3.0 NEUROSHIMA HEX 3.0
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 88,98 zł
szt.
zobacz więcej
ODMĘTY GROZY ODMĘTY GROZY
Producent: REBEL
Cena: 239,99 zł
szt.
zobacz więcej
TAJNIACY TAJNIACY
Producent: REBEL
Cena: 47,99 zł
szt.
zobacz więcej
ZOMBICIDE : ZIELONA HORDA ZOMBICIDE : ZIELONA HORDA
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 269,98 zł
szt.
zobacz więcej
DETEKTYW : SEZON 1 DETEKTYW : SEZON 1
Producent: PORTAL GAMES
Cena: 72,98 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl